Xinyi Grapes Marathon 信義鄉葡萄馬拉松 2014 (42.2 km, 2:54:42, ↕830 m)

posted in: race | 1

So good Sunday, very successful Xinyi Grapes Marathon 信義鄉葡萄馬拉松. Very nice marathon and I like the direction, it let me be 2:54:42, my first hilly marathon (830m) under 3 hours. Eva 4:27:23 for her second hilly full marathon. Encourage from local people in villages was really amazing, eating grapes in CPs, great weather, great friends. Great day..

We choose this marathon because many people talked about and we went there with Eva’s family and our friends. I didn’t expect best performance, because had trail race just week ago, but finally enjoy the marathon very much.

We nearly came late for start in Xinyi, but were there for symbolic gun fire start from aboriginal hunters. First ten kilometer is on highway, which sounds very boring, but it was amazing morning with clouds lie on top of mountains around this huge valley.

I run in first group and didnt know if they are running full marathon or 23 km, after 6 km stood alone because everybody went right to the 23k direction. I was worried that I run so fast on beginning and the upcoming mountains (total elevation 830 m) will give me hard lesson.
Every on check point was you could eat grapes, bananas, and another refreshments. I setup strategy for Grapes marathon eat just grapes and water on CP and it worked well for me. The scenery was very nice, but also encouraging crowds of local people, kids were amazing.
 
They gave lot of high five when I was in Luona village (羅娜部落社區) on 21-23 km. Really thank you for this, it helped me very much and I was ready for final ascent and final descent on steep zig zag road.

 

I switch many people from 23km category and I guess that my time had to be under three hours for this time. I run quite fast down even was little painful (3:40 average pace on 5 km) and already quite hot. Final three kilometers found energy speed up to the finish and be there first with 2:54:42 after start.
Eva’s mother waited for me and I went take rest for half hour and could accept only Chia drink. Then little walk around and look for Eva. She finish (with one blister) her second hilly marathon in 4:27:23 on 5th position in her female category, so good performance.
Yujui took easy and finish under 4 hours, because day before run tough Hehuanshan marathon and finished 4th. Thank you Max for driving (two marathons and many hours of driving in one weekend). Thank you 張惇堯 and his wife and Kai and his girlfriend for great company, we look forwar for next fun.

Picture from race were took from 陳世偵, thank you for.

Česká verze:

Tento víkend v Puli, sobotu zajímavý výlet (o tom tady) a v neděli jsme oba běželi maraton. Vlastně první maraton po více jak osmi měsíci. Hodně lidí se o něm zmiňovalo, jako že supr atmosféra, hezká trasa, i když kopcovitá (celkové převýšení více jak 800 m). A taky že jo, opravdu supr maraton, i počasí vyšlo i když to ráno skoro vypadalo na déšť, později bylo i pořádné teplíčko a kdo si nepospíšil tak se pořádně opálil.

Vinné Hrozny Marathon nebo jak to mám přeloži, na každý občerstvovavcí stanici kupa hroznů, ovoce apod. Já jsem byl od 6. km vepředu a běžel jsem vcelku na pohodu ve velice mírném stoupání, i když jsem si říkal jestli jsem náhodou nepřepálil a následující kopce mě to vrátí s úrokama. Nic velkého jsem si neslibovval, možná se dostat pod 3:15 na kopcovitý maraton by bylo dobré, taky jsem měl minulou sobotu terénní závod (tam první). No nakonec jsem si ti kopce užil, ve vesnicích (což bylo asi nejúžasnější na celém závodu) lidi a děti fandili, hráli, atd. Na 21.-23. km se probíhalo ve vesnici v kopci a tam to bylo úpně úžasný, a ještě být na prvním místě tam jsem to dostal s celou parádou.

Tam jsem měl náskok tak 4-5 minut a čekal mě ještě jeden výběh a prudký seběh z ktérého pak bolí svaly. Nakonec jsem našel i sílu do toho šlápnout a stáhnul jsem již jistý čas pod tři hodiny na 2:54:42, což je jen pár minut více než můj rekord na plochým  městským maratonu. Trochu jsem si odpočinul a pak vyhlížel Evu (její druhý maraton), která přiběhla po 4:27 s menším puchýřem. Její mamka a část rodiny a přátel běželi 6 km a 23 km. Ostatní kamarádi běželi maraton, ale jsou to blázni, v sobotu běželi jeden horský (já tam byl minulý rok druhý). Eva byla 5. ve skupině a byla šťastná že má pohár a bednu hroznů. Já jsem za první místo vysloužil taky bednu hroznů a i docela slušné kapesné, deset tisíc NTD. Super atmosféra a opravdu úžasné publikum na trase.

map, gps

This is window to my diary, should works fine on computer:

more pictures here: Xinyi Grapes Marathon 信義鄉葡萄馬拉松 2014

Few pictures below:

One Response

  1. Bob Martinson
    | Reply

    Beasts indeed! That time and race profile makes me think you could give 2:42 a go on a flat course.

Leave a Reply